A faluból kilépve több útvonalon is felfedezhetjük a Bükki Nemzeti Park szépségeit. A település névtáblája egyben e nemzeti park határát is jelzi.
A Bükk hegységben különböző állat-és növényfajokat láthatunk. Különleges ritkaság közülük például a

szalamandra,

a hiúz,

a vadmacska,

a pannon gyík,

a havasi cincér,

a kárpáti kék meztelencsiga,
a növények közül pedig

az árvalányhaj,

a farkasboroszlán és

a havasi ikravirág is.
A Vár-völgyön keresztül az 598 m magasan fekvő Dédesi várba juthatunk el.
A kilátás csodálatos, tiszta időben a szlovákiai Tátra is látható. Tavasszal az egész hegyoldalt beborítja a gyöngyvirág, mely természetesen ezen a területen is védett növénynek számít.
A Csondró-völgyön átvezető úton eljuthatunk az Odvas-kőhöz. A kő lábánál kiépített forrásból ásványi anyagokban gazdag víz kerül a felszínre. Fölötte 557 méter magasságban egy őskori barlang található.
A különleges szögben megdőlt Látó-kő tetejéről csodálhatjuk meg Mályinkát és a vele szomszédos településeket, Dédestapolcsányt és Tardonát.
A Bükk hegységre jellemző, hogy nagyon sok forrása van. Itt a Mária-forrás mellett pihenőhelyet alakítottak ki, ahol érdemes pár percet eltölteni. Néhány kilométerre található az Örvény-kő, melynek érdekessége, hogy Jókai Mór tardonai tartózkodása idején írt Tengerszemű hölgy című regényében is szerepel. Itt található a tiszteletére felállított emlékmű.

A közelben, Szentléleken a Pálos kolostor maradványait láthatjuk.

|